Сорго – одна з найдавніших культур світового землеробства, яка використовується людством як кормова, хлібна та технічна культура. За обсягами вирощування сорго посідає п’яте місце у світі після пшениці, рису, кукурудзи і ячменю.

Сорго вирощують у понад 85 країн світу, щорічні площі посіву становлять майже 50 млн га. У давнину сорго було поширене не тільки на території Африки, але і в Індії та Китаї, де його використовують в їжу і по теперішній час. Промислове виробництво продуктів харчування із сорго є невід’ємною частиною економіки таких країн, як Індія і Нігерія.

На території України сорго почали вирощувати ще на початку ХХ століття. Доцільність вирощування сорго в посушливих і напівпосушливих районах зумовлюється його високою продуктивністю та універсальністю використання. Зернове сорго за зовнішнім виглядом нагадує просо. Насіння мають забарвлення від блідо-жовтого до чорно-коричневого відтінку. Сорго використовується для виробництва крупи, борошна, спирту, крохмалю. З меленого сорго печуть хліб і виробляють кондитерські вироби, різні каші та дитяче харчування.

Зернове сорго є доброю круп’яною культурою. Крупа з таких сортів володіє високими енергетичними ресурсами та використовується для приготування супів, каш та гарнірів для других страв. Зерно не поступається крупам – рису та кукурудзі. Сорго володіє доброю розварюваністю та набряклістю, виготовлена продукція із зерна сорго черствішає повільно, тому термін зберігання довший, ніж для виробів з інших круп.

Сорго використовують при дотриманні безглютенової дієти. Багато людей страждають алергією до глютену – це порушення, за якого вживання будь-якого продукту з вмістом глютену викликає потенційну небезпеку, та імунна система різко на це реагує.

Що таке Глютен?

Глютен — це клейковина, яка являється видом білка, що міститься в пшениці, ячмені, житі та деяких вівсяних культурах, так як овес в наш час вирощують біля пшеничних полів.

Чим корисно Сорго?

Завдяки високому вмісту білків і вуглеводів, сорго вважається дуже позитивною рослиною. Присутній в ньому тіамін сприяє поліпшенню апетиту і нормалізації секреції шлунка. Регулярне вживання сорго дозволяє налагодити роботу мозку і серцево-судинної системи. До складу цієї рослини входять потужні антиоксиданти, що захищають організм людини від негативного впливу зовнішніх факторів. Концентрація присутніх у сорго поліфенольних сполук у двадцять разів вище, ніж у чорниці. Завдяки наявності вітамінів Н і РР, ця рослина сприяє розщепленню гормонів і амінокислот. Даний продукт активізує процеси  відновлення кісткових клітин. Його рекомендують обов’язково включати в раціон людей, у яких діагностовано діабет, оскільки він регулює концентрацію цукру в крові і стимулює вироблення гемоглобіну. Показано вживати сорго при розладах нервової системи, шкірних захворюваннях та проблемах шлунково-кишечного травлення.

Що таке Целіакія?

Целіакія являє собою рідкісне захворювання, яке виражається в непереносимості глютену — білка. Симптоми захворювання схожі на подразнення кишечника або харчовою непереносимістю, а значить треба звернути увагу на такі ознаки, як: болі в животі, здуття живота, діарея, втрата маси тіла або навпаки, слабкість та стомленість, безсоння, часті переломи кінцівок та болі в суглобах.